Z wizytą w Muzeum Regionalnym w Kutnie czyli stroje ludowe i regionalne

Dnia 27 października 2016 roku podopieczni tut. Ośrodka wybrali się do Muzeum Regionalnegow Kutnie na kolejną lekcję muzealną, którą poprowadziła pani Sylwia Kacalak- opiekun działu etnografii. W wyjściu uczestniczyli Ewa, Asia, Ariel i Waldek.
Mieliśmy możliwość wysłuchania interesujących opowieści wraz z pokazem slajdów na temat strojów ludowych, ich historii i znaczenia w naszej kulturze folkowej. Mieliśmy także możliwość obejrzenia kilku zachowanych elementów stroju ludowego m.in. zapaska, czy kiecka łowicka. Pani Sylwia Kacalak zapoznała nas z charakterystycznym wzornictwem strojów ludowych. Dowiedzieliśmy się również jakimi elementami charakteryzuje się strój łowicki, kaszubski czy góralski. Omówiliśmy dokładnie elementy poszczególnych strojów ludowych. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników miał do wykonania zadanie, które polegało na rozwiązaniu krzyżówki tematycznej. Lekcje muzealne to dla Naszych podopiecznych możliwość nie tylko zdobywania wiedzy ale również w obcowania ze sztuką. Dziękujemy Dyrekcji Muzeum Regionalnego w Kutnie za możliwość uczestniczenia Naszych podopiecznych w spotkaniach muzealnych.
Serdecznie podziękowania dla pani Sylwii Kacalak za bardzo ciekawe zajęcia oraz za przyjazną atmosferę podczas spotkania. DZIĘKUJEMY :)


Tekst: Anna Kuźmin

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
2016

MAZOWSZE


Nasze Zdjęcia Konkursowe MiPBP w Kutnie

   Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kutnie wzięli udział w konkursie fotograficznym rganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Zadaniem naszym było zaprezentowanie na zdjęciach „Naszego ulubionego miejsca do czytania w Kutnie i okolicy”. W trakcie rozmów wspólnie ustaliliśmy , iż miejscem , w którym czyta nam się najlepiej jest Park Wiosny Ludów. Panująca tam atmosfera sprzyja spokojnemu agłębianiu się w lekturach. Pogoda nam również dopisała więc uwiecznianie tych chwil podczas sesji fotograficznej sprawiło nam dużo radości i zabawy. Nasze starania docenili również jurorzy , którzy przyznali nam I Miejsce. Nagrodą główną był Voucher na poczęstunek w Hotelu Rondo.
                                                                                                                                  Dziękujemy

Wycieczka do Uniejowa :)

W dniu 20 czerwca br. Stowarzyszenie „Przystań” sprawiło bardzo miłą niespodziankę Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Kutnie w postaci wycieczki do Uniejowa.

Mieliśmy okazję zwiedzić Zagrodę Młynarską czyli zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników wycieczki cieszył się wiatrak ze Zbylczyc, który jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej.  W chałupie  ze  Skotnik  znajduje  się  piec do
wypieku chleba.

W stodole Uczestnicy obejrzeli ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych oraz bogatą
kolekcję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich.

Jednak największą atrakcją było własnoręczne przygotowanie ciasta na chleb, który został upieczony i ze smakiem zjedzony przez Uczestników

Kolejnym bardzo ciekawym punktem programu było zwiedzanie Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, który zaliczany jest do najciekawszych i najwartościowszych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków Ziemi Łódzkiej. Swą sławę zawdzięcza długim dziejom, ciekawej bryle i malowniczemu powiązaniu z krajobrazem: rzeką i
jej łąkami oraz parkiem, tworzącym zespół wartościowy kompleks historyczno-przyrodniczy. Opowieść przewodnika była bardzo ciekawa a wejście na basztę trudne ale widok zrekompensował wszystkim ten trud.

Mimo, iż pogoda nie dopisała towszyscy wrócili zadowoleni i w dobrych humorach. Dziękujemy!

X-Ogólnopolski przegląd twórczości muzycznej osób niepełnosprawnych Żychlin 2016r

Kolorowo, wesoło i radośnie czyli przegląd twrczości muzycznej osób niepełnosprawnych
w Żychlinie


    W dniu 7 czerwca br. w Żychlińskim Domu Kultury po raz X odbył się Ogólnopolski Przegląd Twrczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem "Wiosna Radosna". Organizatorem uroczystości jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żychlinie.
     
      Nasz ośrodek reprezentowali Agnieszka Boncela, Joanna Igielska, Teresa Mikołajczyk, Rafał Lewiński, Dariusz Tarczyński oraz Grzegorz Tomczak. Opiekę nad grupą sprawowali terapeuci p. Renata Gers i p. Wojciech Maciejewski.
     
      Grupa ŚDS przygotowała dwa utwory muzyczne utrzymane w klimacie muzyki disco-polo. Zaprezentowano utwór grupy Akcent pt.: " Przez twe oczy zielone" oraz piosenkę grupy CZADOMAN pt.: "Ruda tańczy jak szalona". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez PSOUU Żychlin.

Dziękujemy Organizatorom uroczystości za wspaniałą zabawę i przyjazną atmosferę.

Tekst: A. Kuźmin

Ognisko w Raciborowie 18-05-2016r

Spotkanie z przyrodą czyli z wizytą w lesie ...


    Dnia 18 maja 2016 roku Nasi podopieczni wraz z kadrą wybrali się na wycieczkę autokarową do lasu w Raciborowie.
    Spotkaliśmy się w lesie z pracownikiem Nadleśnictwa panią Katarzyną Pilarczyk, która ciekawie opowiadała o zwierzętach i roślinach naszych lasów oraz przypomniała nam o podstawowych zasadach zachowania się na terenie lasu.
Uczestnicy ŚDS zostali zaproszeni na spacer po leśnych ścieżkach edukacyjnych w celu obcowania z przyrodą i kształtowania postaw proekologicznych. Na podopiecznych ŚDS czekały liczne zagadki i quizy tematyczne.
    Po spacerze nadszedł czas na kolejny i długo wyczekiwany przez wszystkich punkt wycieczki czyli ognisko oraz pieczone kiełbaski. Przy ognisku nie zabrakło także wspólnych śpiewów przy akompaniamencie gitary, na której przygrywał nam Nasz podopieczny Konrad Durma. Wycieczka się udała, dopisały nam humory i wszyscy zadowoleni wróciliśmy do Ośrodka.
Dziękujemy Pani Dyrektor ŚDS za zorganizowanie wycieczki integracyjnej do Raciborowa.

Tekst: A.Kuźmin

XVI Wojewódzki Konkurs Przyrodniczo Ekologiczny Kutno 2016

Z ekologią za pan brat czyli XVI konkurs przyrodniczo-ekologiczny
w SOSW nr 1 w Kutnie    W dniu 12 maja 2016 roku w SOSW Nr 1 w Kutnie po raz XVI odbył się Wojewódzki Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny.


    Podczas konkursowych zmagań nasz ośrodek reprezentowali Agnieszka Boncela, Joanna Igielska oraz Dariusz Tarczyński. Opiekę nad grupą sprawowały panie terapeutki Anna Karska i Sylwia Skibińska. Na tę uroczystość przygotowaliśmy kilkuminutową pantomimę na temat
czystego powietrza.

    W nawiązaniu do programu ekologicznego ,,Weź oddech ” odbył się konkurs, którego motywem przewodnim było hasło: „Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną”. Konkurs składał się z czterech
etapów: teoretycznego, praktycznego, plastycznego i scenek pantomimicznych. Tematem przewodnim konkursu było hasło ,,Człowiek oddychający zanieczyszczonym i czystym powietrzem”. Laureaci konkursu otrzymali równorzędne nagrody oraz liczne gadżety ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kutnie i Stowarzyszenie „Jesteśmy dla Was”.

Tekst: A. Kuźmin

Pokaz slajdów :)

Dzień Godności 2016
20 Lat WTZ

Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych oraz 20-lecie istnienia WTZ PSOUU
w Kutnie


W dniu 5 maja br. uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorem imprezy jest PSOUU Koło w Kutnie. W roku bieżącym uroczystość zbiegła się w czasie z 20-leciem działania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kutnie. Imprezę rozpoczęto od przemarszu licznie zaproszonych gości. W dalszej części imprezy osoby niepełnosprawne z całego województwa łódzkiego prezentowały swój dorobek artystyczny. Nasi podopieczni tego dnia zaprezentowali dwa niezwykle energetyczne utwory muzyczne w stylu disco-polo. Na zakończenie zabawy odbył się koncert Patrycji Malinowskiej przy akompaniamencie zespołu Quatro. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki oraz okolicznościowe dyplomy. Organzatorom imprezy dziękujemy za udaną zabawę.

Tekst: A. Kuźmin

                            Wielkanoc 2016

Spotkanie Wielkanocne

      Pani Ewa Głodek- dyrektor ŚDS,Zgodnie z naszą tradycją także i w tym roku dnia 22 marca 2016 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in.: przedstawiciele Urzędu Miasta Kutno, ksiądz Grzegorz Pypeć z parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Przystań". W uroczystości udział wzięło blisko czterdzieści osób.
    Śniadanie wielkanocne rozpoczęła Pani Ewa Głodek- dyrektor ŚDS, która serdecznie przywitała przybyłych na tę okoliczność gości.
      Nasi podopieczni zaprezentowali zebranym przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowane pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej p. Anny Karskiej i p. Wojciecha Maciejewskiego. Podopieczni zaangażowani w przedstawienie artystyczne przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusie pokropili wszystkich wodą. Następnie wszyscy zgromadzeni goście zasiedli do pięknie udekorowanych stołów, pełnych tradycyjnych potraw i ciast.
      Tego dnia atmosfera w tut. Ośrodku była wyjątkowa, świąteczna, pełna ciepła, życzliwości oraz pozytywnych emocji.
      Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które bezinteresownie wsparły nasz Ośrodekw przyotowaniach do Spotkania Wielkanocnego.
      Ogromne podziękowania dla Stowarzyszenia ,,Przystań” za słodkie upominki. Dziękujemy także Rodzicom w przygotowaniu ciast.

Tekst: A.Kuźmin